דיור ובניה תחקירים בלעדיים

במרכז מוכרים דירות כרגיל. בפריפריה האטה.

לאחר כשנתיים של האטה במכירת דירות חדשות, הנתונים שסיפקה בסוף השנה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ”ס) בדבר הצניחה בהיקף התחלות הבנייה של דירות חדשותרחוקים מלהפתיע. הציבור לא רוצה לקנות והקבלנים לא רוצים לבנות.

ברבעון השלישי החלה בניית כ־10.5 אלף דירות, 13% פחות מהרבעון שלפניו. ב־12 החודשים שבין אוקטובר 2017 לספטמבר 2018 החלה בנייתן של 44.5 אלף דירות, ירידה של 17% במספר התחלות הבנייה בהשוואה ל־12 החודשים שקדמו להם. מבחינת שר האוצר משה כחלון, מדובר בחדשות מדאיגות שכן הגדלת היצע הדירות חיונית להמשך הורדת המחירים, אך זו גם אינדיקציה להצלחתו להרגיע את השוק.

עם זאת, פילוח גאוגרפי של הנתונים מגלה כי שוק הבנייה בשנה האחרונה נחלק לשניים: בעוד באזורי הביקוש לא חלה כל ירידה בהיקפי הבנייה, ובערים מסוימות אף חלה עלייה, בפריפריה חלה צניחה. במחוז תל אביב, הכולל את תל אביב ואת ערי גוש דן, נרשמו ברבעון השלישי 2,700 התחלות בנייה, אחד הנתונים הגבוהים של השנים האחרונות עבור המחוז. במחוז המרכז, הכולל את ערי השרון, השפלה ומודיעין, חלה עלייה של 5% במספר התחלות הבנייה ב־12 החודשים האחרונים שבין אוקטובר 2017 לספטמבר 2018, לעומת התקופה שקדמה לה.

לעומת זאת, באזורי הפריפריה וכן באזור חיפה והקריות חלה צניחה פראית של עשרות אחוזים בהיקפי הבנייה. במחוז חיפה, הכולל את הקריות ואת חריש, חלה ירידה של 50% בהתחלות הבנייה ב־12 החודשים האחרונים, במחוז הדרום חלה צניחה של 26%.

 

נגישות