בחירות העורכים דיור ובניה

מחיר למשתכן – איך יוצאים לדרך?

מטרת תוכנית ‘מחיר למשתכן’ היא לסייע לחסרי דיור לקנות דירה בתנאים מועדפים.  התכנית מעניקה לזכאים שזכו בהגרלה אפשרות לקנות דירה בהנחה של לפחות 200,000 שקלים, באמצעות שורת צעדים, כגון סבסוד גבוה של עלות הקרקע, הזמנת קבלנים להתחרות במכרזים על מחירים נמוכים וכדומה.

התכנית מיועדת לכל מי שמוגדרים כ”חסרי דירה”​, כלומר:

 •    אין בבעלותם דירה או חלק מדירה
 •    לא שכרו דירה בדמי מפתח
 •    אין להם זכאות לנחלה במשק חקלאי ועוד

התכנית מיועדת לזוגות נשואים או ידועים בציבור, ליחידים (כולל גרושים ואלמנים) מעל גיל 35 ולחד-הוריים עם ילד אחד לפחות, תוך הגבלות מסוימות (היות הילד רווק שטרם מלאו לו 21 שנה וכדומה). בגרסה החדשה של התכנית (לאחר 2015), הזכאות אינה מותנית בתקרת הכנסה או פרמטרים אחרים.

הדירות של מחיר למשתכן מוצעות בכל רחבי הארץ, מקריית שמונה ועד אילת, כולל בתל-אביב ובערים נוספות במרכז. הדירות עצמן הן דירות חדשות, אשר מהוות חלק מפרויקטים בהם המדינה מוכרת את הקרקעות במחיר מסובסד ומופחת. כל הפרויקטים מבוצעים על ידי קבלנים שהתחייבו למכור את הדירות במחיר הזול ביותר, כאשר הסטנדרט והמפרט של הדירות מוכתבים להם על ידי המדינה. הקבלן לא יכול לשנות את המחיר למטר בניה שבו נקב כשזכה במכרז הבניה.

דוגמה לפרויקט באזור ביקוש שמעורר עניין רב, הוא המכרז הצפוי בשכונת מורשת במודיעין. מדובר ב-3,607 יחידות דיור, בתמהיל של 3,4, ו-5 חדרים. דירות בשטח 85 מ”ר, למשל, יעלו כ-950,000 ₪, לעומת מחיר שוק ממוצע של 1,300,000 ₪. על פניו אכן מדובר בפרויקט אטרקטיבי עד מאוד, במיוחד בשל השילוב בין ההנחה הגדולה לבין המיקום המצוין.

אז איך יוצאים לדרך? על מנת לקחת חלק בתכנית, יש לעבור את השלבים הבאים:

 1. הוצאת אישור זכאות

השלב הראשון הוא הוצאת אישור זכאות בחברת הרשמה. ישנן שלוש חברות כאלה (אלונים, מילגם או עמידר) והן נמצאות בכל רחבי הארץ. ניתן להוציא את האישור גם דרך אתר האינטרנט. יש לציין, כי מי שברשותו כבר יש אישור לתכנית במתכונתה הקודמת, איננו נדרש להוציא אישור חדש.

 1. כניסה לאתר ההרשמה להגרלות

הכניסה לאתר ההרשמה להגרלות מתאפשרת רק באמצעות סיסמה ראשונית, אשר תופיע בסמס או בדוא”ל אשר יישלחו אליכם לאחר שזכאותכם תיקלט במערכת. לא קיבלתם סמס או דוא”ל? ייתכן והנתונים שלכם טרם נקלטו. כבר בכניסה הראשונה לאתר תתבקשו להחליף את הסיסמא הזמנית בסיסמא קבועה ועל מנת למנוע עיכובים, חשוב לבדוק כי הפרטים האישיים המופיעים מדויקים.

 1. הרשמה להגרלה ולפרויקט

באתר ההרשמה להגרלות תמצאו את רשימת הפרויקטים. על מנת שתוכלו להירשם להגרלה, עליכם להיכנס אליה ולהירשם לפרויקטים הפתוחים להגרלה בלבד. אין כל בעיה להירשם במקביל לכמה פרויקטים שתרצו. אין שום הגבלה על מספר הפרויקטים, אם כי זכייה בפרויקט אחד מבטלת אוטומטית את שאר ההגרלות.

 1. המתנה להגרלה ולהודעה על תוצאותיה

ההגרלה תיערך במשרד השיכון והבינוי תוך 10 ימים ממועד סגירת ההרשמה. זמן קצר לאחר ביצוע ההגרלה, יישלח דוא”ל (או סמס למעוניינים בכך) לכל הנרשמים עם הבשורות. בנוסף, התוצאות יתפרסמו באתר ההגרלות, אך יהיה זה פרסום אנונימי שיתבסס על מספרי הנרשמים שיינתנו קודם לכן.

 1. בדיקת אפשרויות מימון

מובן כי המשך התהליך מותנה בזכאותכם לקבל משכנתא מאחד הבנקים למשכנתאות. לכן, לאחר שהתבשרתם על הזכייה ובטרם בחרתם את הדירה, יש לבדוק את אפשרויות המימון שלכם. חשוב לדעת, כי השתתפותכם בתכנית מחיר למשתכן מזכה אתכם באפשרות לקבל משכנתא בשיעור הגבוה יותר מן המקובל בשוק.

 1. בחירת דירה וחתימה על חוזה
 2. אתם נמצאים בשלב מתקדם וכעת עליכם להגיע למשרדי החברה שתבנה את הפרויקט, לבחור את הדירה ולחתום על חוזה לרכישתה. סדר הגעת הזוכים אל החברה נקבע בהתאם לתוצאות ההגרלה ולכן ייתכן ותיאלצו לבחור מתוך מבחר מצומצם של הדירות שנותרו. שימו לב, לרשותכם יהיו רק 45 דקות לבחירת הדירה מתוך ההיצע ולכן עליכם להתכונן היטב מראש לכל תרחיש אפשרי.

חשוב לציין, כי לא ניתן להעביר את הזכייה בדירה בשום דרך או צורה וגם לא תוכלו למכור אותה במשך חמש שנים ממועד קבלת טופס 4 (אם כי תוכלו להשכירה בזמן זה).

 1. מימוש המענק והוצאת תעודת זכאות למשכנתא

חלק מהפרויקטים נמצאים ביישובים הזכאים למענק. במידה ורכשתם דירה בפרויקט שכזה, תוכלו לקבל את המענק בשתי פעימות שמועדן ייקבע בחוזה הרכישה. קבלת המענק מותנית בהוצאת תעודת זכאות בבנקים למשכנתאות ובחתימה על חוזה הרכישה.

 

תגיות
נגישות