אולפן חי דיור ובניה

תחזית: מכירי הדירות יעלו אחרי הבחירות

נסיון העבר מלמד שלבחירות יש השפעה גדולה בשיקול של האזרחים לרכוש דירה ואף במבנה של ניהול שוק הדירות על ידי הממשלה.

ככל הנראה התקופה הקרובה תתאפיין בעליות וירידות. זיגזג במחיר הדירות בהתאם לאירועים השונים: לזמן שעד הבחירות שמתאפיין בחוסר ודאות, ולתקופה שלאחר הבחירות שגם היא תורכב מהזמן שיחלוף עד הרכבת הקואליציה, מינוי שר האוצר וקביעת המדיניות על ידו. השאלה העיקרית שעולה בהקשר זה היא מה תהיה מדיניות הממשלה לגבי תוכנית מחיר למשתכן וכן האם המדיניות כלפי המשקיעים תשתנה.

כך למשל, עולה השאלה מה יעשו כל אותם זוגות ומשפרי דיור אשר המתינו כי המחירים יירדו משמעותית בתקופתה של הממשלה הנוכחית ובפועל גילו כי המצב נותר בעינו, האם יחזרו לשוק בדומה לתקופה שלאחר מע”מ אפס, או שימתינו להתפתחויות?  שוק הדירות בזמן הנוכחיאינו דומה לזה שלפני ארבע שנים, הריבית במגמת עלייה, הריבית על המשכנתאות החלה לעלות במקביל, המשקיעים נעלמו מהשוק וגם חלק גדול מקבוצות הרכישה נמוגו והותירו ריח לא טוב ורמז לפלילים.

. “מי שייבחר יצטרך לשים מאחורינו את תוכנית למשתכן”

לדברי ליליה נחמן, מנכ”לית רשת התיווך הארצית אנגלו סכסון: “חוסר הוודאות הכלכלית של תקופת טרום בחירות גורמים בדרך כלל לרוכשים לחזור לשוק ולהשלים עסקאות, או לרוכשים פוטנציאלים לרדת מהגדר, ולכן בטווח הקצר אנחנו נראה ככל הנראה עלייה במספר העסקאות. יחד עם זאת, בדרך כלל טרום תקופת בחירות אנחנו רואים לרב עצירה בהיצעים מבחינת תכנון ובנייה, מה שיוביל כנראה לאחר תקופת הבחירות לעליית מחירים בעיקר באזורי הביקוש.

“שני נושאים משמעותיים מתקופת כהונתו של שר האוצר כחלון עשויים להשתנות, הראשון הוא התייחסות לתוכנית מחיר למשתכן, שמרבית השחקנים בענף רואים בה תוכנית בעייתית ולכן בסבירות גבוהה שלא תורחב; השני הוא המדיניות של הדרת משקיעים אל מחוץ לשוק הישראלי – השנים האחרונות היו קשות מאוד בענף מבחינת משקיעים, שהעדיפו לשים את כספם בחו”ל וגרמו לעליית מחירי השכירויות. אני סבורה כי גם מגמה זו תשתנה בעקבות הבחירות”.

שמאית המקרקעין והמשפטנית נחמה בוגין: “מי שייבחר להנהיג כאן את הכלכלה ביום שאחרי הבחירות, יצטרך לקחת אחריות למספר תיקונים ושינויים מתבקשים מאד. בראש וראשונה לשים מאחורינו את תוכנית למשתכן שהזניחה קהלים רבים המעוניינים לרכוש דירה כצורך ולא כפריבילגיה. דבר שני, להביא לכך שהמשקיעים יוכלו לחזור אל השוק בלי הסנקציות שניסו להשית עליהם עד כה”.

ראול סרוגו, מנכ”ל משותף בחברת סרוגו והנשיא המיועד של התאחדות בוני הארץ, ציין כי “בכל מערכת בחירות יש איום והזדמנות, האיום הוא שבחמישה החודשים הקרובים עד הבחירות, שוק הדיור עלול להמשיך להיות בקיפאון וקצב התכנון ושיווקי הקרקעות ייבלם. מצב זה מה יגרום לירידה נוספת בהיצע הדיור, מה שיוביל להמשך הלחצים לעלית המחירים בשוק. מצד שני, זוהי הזדמנות לבצע חושבים ולהכין תוכנית מקיפה לענף הבנייה והתשתית, בשיתוף התאחדות בוני הארץ. תוכנית שבבסיסה הגדלת היצע הדירות, יצירת תמריצים לחברות הבנייה לבנות יותר, קידום פרויקטים של התחדשות עירונית והגדלת ההשקעה בתשתיות”.

לדברי יו”ר לשכת שמאי מקרקעין חיים מסילתי, “חוסר יציבות אף פעם לא בריא למשק ובחירות עשויות לערער את היציבות. במקרה הזה אני מאמין שבטווח הקצר מחירי הדירות יישארו יציבים, מכיוון שלא ניתן להפסיק את תכניות הממשלה בלחיצת כפתור. בניגוד לתוכנית כמו מע”מ אפס בבחירות הקודמות, כאן מדובר בתכניות מורכבות ומושקעות שכבר יצאו לדרך ונמצאות בביצוע”.

עו”ד צבי שוב, מומחה לתכנון ובנייה מציין : “הממשל הנוכחי התאפיין במדיניות נוקשה כלפי משקיעים בשוק הנדל”ן ובין היתר באמצעות העלאת מיסים מסיבית וחדה הצליח לדלל משמעותית את כמות המשקיעים הקטנים בשוק. מנגד, עידוד הפרויקטים מסוג של מחיר למשתכן והתמקדות בזוגות הצעירים ובחסרי הדיור, והפסקה מוחלטת של מכרזים מסוג אחר, תוך מטרה לגרום לעיכוב בהעלאת המחירים, גרמה לירידה משמעותית בהתחלות הבנייה של הקבלנים שחששו מירידת הרווחיות ובאי הצלחה למכור”. שוב הוסיף כי “השילוב של עליית הביקוש מול מיעוט ההיצע עשוי לגרום לעליית מחירים בטווח הקרוב”.

ניר שמול, מנכ”ל החברה לפיתוח והתחדשות עירונית אמר: “תוכנית מחיר למשתכן מתה ובשל כך השוק לקראת עלייה של 20% במחירי הדירות בחודשים הקרובים. אנחנו מדברים בחודשים האחרונים על ירידה בהתחלות הבנייה, ומדברים על ירידה בהיקפי המכירות כתוצאה מהמיסים שהטילה הממשלה על המשקיעים ובעקיפין כתוצאה ממחיר למשתכן מתוך מטרה להוריד את מחירי הדירות ולצנן את השוק. בסופו של דבר, הממשלה מסיימת את חייה עם עלייה של 12% במחירי הדירות בניקוי הירידה השנתית של 2% עליה דיווחה הלמ”ס. לשוק התווסף ביקוש רב שאין לו מענה בהיצע, המסקנה מכל זה היא שאנחנו לקראת סוג של ‘בום נדל”ני’ ועם ישראל שלצערי מתנהג כעדר, יסתער בחודשים הקרובים על משרדי המכירות מתוך חשש אמיתי שמחירי הדירות יזנקו בשיעור ניכר”.

שמול הוסיף כי “מרבית האנשים מעדיפים לגור באזור המרכז בו אין כמעט דירות חדשות והשוק מסתמך כמעט באופן בלעדי על כמויות קטנות יחסית של דירות בהתחדשות עירונית. לצערי העיסוק בתוכנית מחיר למשתכן על חשבון קידום יעיל יותר של תהליכי התחדשות עירונית מסיבית מביא לעליית מחירים מיידית”.

השילוב של הבחירות יחד עם התנודות שאנו רואים ביומיים האחרונים בבורסה הוא מתכון בטוח לעלייה בביקושים לדירות, מציין חיים קראדי, מנכ”ל חברת הבנייה פרשקובסקי. לדבריו, בכל תקופת בחירות בשנים האחרונות חווינו תקופה של אי ודאות ולאחריה עלייה בביקושים ועליית מחירי הדירות, אולם בבחירות הבאות נראה זאת ביתר שאת, שכן השוק נמצא בקיפאון שנמשך מזה מספר חודשים ומספר משפרי הדיור ש”שיושבים על הגדר” הוא גדול מאי פעם.

נגישות