דיור ובניה הידיעה החמה הפופולריים ביותר

הדרך הזולה והיעילה לשמירת הגינה בחודשי הקיץ החמים

מחצית חודש מאי מאחורינו, האביב אט אט חולף עובר, והקיץ בפתח, זו התקופה לארגן את הגינות הפרטיות והאדניות שבמרפסות לקראת החום של חודשי הקיץ.  מה כדאי לשתול? אילו אביזרים מומלצים? ואיך ניתן לחסוך במקום ובמים?

טיפוח גינה ביתית, הוא דבר מורכב הדורש תשומת לב רבה למגוון נושאים, החל מסוג הצמחים, כמות המים והדישון, כמות הצל והשמש ופרטים נוספים.

 קל יותר לעקוב אחר כמה כללים פשוטים של שתילה כדי להצליח לגדל צמחים במרפסת הבית או בחצר הפרטית

כלל הראשון הוא לשתול בתקופה הנוכחית את צמחי הקיץ, בהנחה שהימים הקרים כבר מאחורינו, כדי שלצמחים שיישתלו כעת יהיה מספיק זמן להשתרש ולהתבסס עד לימים השרביים שילוו אותנו בחודשים הבאים

הקיץ שבפתח מזכיר גם שבכל תכנון של גינה צריך להביא בחשבון היבטים של חיסכון במים. בחירה נכונה של צמחים ואביזרים, מסייעת בהקמת גינות חסכוניות ובעלות לא גבוהה. כשמעצבים גינה, גם בשטח קטן, מומלץ ללכת על גן דמוי חורש המצל על השטח ומונע התאיידות מים. לדוגמא: כרבל הלביד – עץ לא נשיר בגודל בינוני עם עלווה מאדימה בלבלוב; בולוסנתוס נאה – הנשיר בחורף ובעל פריחה סגולה באביב ובתחילת הקיץ; או האריתרה – עץ ירוק־עד שמתאים גם לגינות קטנות

מומלץ לשלב עצים עם שורש שיפודי, החודר לעומק מי התהום, בשונה משורשים המתפתחים אופקית, היונקים רק מים הקרובים לפני השטח ומפספסים מים שחלחלו. לאחר כמה שנים שבהן התבססו בקרקע, עצים כאלה יכולים לגדול כמעט ללא תוספת מים, או עם השקיות בודדות בקיץ.

דרך נוספת למנוע אידוי המים חיפוי הקרקע ביריעות, בטוף, השומרים על חלחול המים לקרקע וכך חוסכים בכמויות ההשקיה.

חלקם הגדול של הצמחים החסכוניים במים אינו מתפתח היטב בקרקע לא מנוקזת, הסובלת מעודפי מים, וצמחים אלה יתקשו לצמוח לצד משטחי דשא טבעי שמושקים באופן סדיר. כך נוצר מצב שלעתים בעלי גינות נאלצים לבחור בין מדשאה ירוקה לבין צמחים חסכוניים במים. פתרון אפשרי הוא שימוש בדשא מלאכותי.מטר רבוע של דשא טבעי, צורך קוב מים לשנה, בפועל רוב בעלי הגינות, משקים בכמות כפולה ולעתים פי שלוש.

במשתלות וברשתות עשה זאת בעצמך אפשר למצוא שטיחי דשא סינתטי החל ב–120 שקל למ”ר, ללא התקנה. עלויות אלה מוחזרות בזמן קצר כתוצאה מהחיסכון במים, בדישון ובתחזוקה בהשוואה לדשא רגיל

מה כדאי לגדל בשטח קטן? המלצה שכיחה היא לגדל צמחי תבלין. הם אינם דורשים שטח רחב, ולכן אפשר לגדלם במרפסת או בגינה קטנה. לבעלי מרפסות פתוחות מומלץ לגדל את התבלינים לצד הקיר, כדי לספק להם הגנה מפני רוחות, הסוגים המתאימים לשתילה הם בזיליקום, מנטה (נענע), לואיזה, מרווה, אורגנו, קורנית (טימין) וכו. יש להקפיד על הפרדה באדניות בין התבלינים השתלטניים, כמו המרווה והנענע, שיתפשטו וידכאו את צמיחת יתר התבלינים. מומלץ להשקות את התבלינים עד פעמיים בשבוע, שכן עודף מים יכול להרוג אותם.

נגישות