חדשות כללי

האם הקנאביס יהפוך למוצר יצוא מספר אחת של ישראל או שמדובר בטרנד חולף

אחת לכמה שנים צץ פתאום ענף חדש המסעיר ומלהיב את המשקיעים בבורסות העולם. למרות שאין לגביו בהכרח ניסיון עסקי או בורסאי, כשהיעדר תמחור כלכלי לא מפריע למניות בתחום לזנק בפראות. וכמו  כדור השלג המתגלגל מעצמו העליות במניה מושכות עוד ועוד קונים, שמעלים את המחיר וחוזר חלילה – עד שהתהליך ממצה את עצמו, ואז מתחילים הירידות.‌
לאחר ארבע שנים של תהליך מיגע ומאבק של חקלאים וחברות שכבר עתה יש להן חוות לגידול קנביס רפואי, הגיע  בחודש האחרון האישור המיוחל לייצוא מוצרי קנאביס מישראל והמניות הפועלות בענף ונסחרות בבורסה המקומית המשיכו לרשום עליות חדות, בהמשך לעליות שנרשמו בחודשים שקדמו לאישור המיוחל. האם עליות אלו משקפות שווי כלכלי ריאלי? נכון להיום טרם הציגו החברות הכנסות ממכירות קנאביס. בהקשר של הייצוא למשל, צריך לשים לב לפער בין הערכות להכנסות הפוטנציאליות מיצוא קנאביס מישראל, כאשר אלו נעות בין 250 מיליון שקל לבין 4 מיליארד שקל. לכך יש להוסיף את עובדה כי לא כל החברות מחזיקות בתקנים הנדרשים, המאפשרים ייצוא קנאביס רפואי.

בפורום 100 DUN’S, של דן אנד ברדסטריט ישראל, שנערך הבוקר בבורסה לניירות ערך, אמר מנכ”ל פסגות: “אנו לא משקיעים כיום בחברות של מניות קנאביס. להערכתנו, אין להשקיע בחברות שלא ניתן לנתח את תזרים המזומנים הצפוי שלהן ובהתאם לבצע הערכת שווי מדויקת. אני מעריך שבסופו של דבר, חברות הפארם הגדולות ירכשו את החברות הטובות בתחום הקנאביס והם אלה שיובילו את הפעילות בשוק בעתיד”.

מיקי בלומנטל, רו”ח שותף מנהל בפאהן קנה ושות’: “היום המילה קנאביס ישר מעלה את השוק, אחרי שההתלהבות תשקע יישארו כמה סוגי חברות (חברות מייצרות, חברות פיתוח וכו’) ושווי החברות יהפוך לשווי אמיתי וריאלי. השווי יהפוך למודלים רגילים של שוק, חלק יהיו חברות נפלאות וחלק פחות. איפה הערך גלום? אין תשובה חד ערכית, יהיו מודלים של יעילות בעבודה. ב-R&D יש פוטנציאל גדול הענן הזה ישקע וכל אחד יוערך לפי המודל שלו”.

האם נראה בעתיד הלא רחוק הנפקות ראשוניות (IPO) של חברות קנאביס בבורסה של תל אביב?

מנגד, אם שואלים את עו”ד איתן שמואלי, ראש תחום שוק ההון וניירות ערך במשרד ליפא מאיר ושות’, הקנאביס הוא תחום מבטיח שנמצא רק בחיתוליו ויש להתייחס אליו כפרמצבטיקה לכל דבר. “כפי שקרה עם גוגל, אמזון ופייסבוק היו שוות רק מיליוני דולרים לפני 20 שנה, והיום אנחנו מדברים על חברות ששוות עשרות ומאות מילארדים של דולרים – כך יקרה לתחום הקנאביס”, סבור שמאולי.

לדבריו, “הבורסה של תל אביב מתחילה רק לתמחר את החברות האלה וברור שיש כאן מצב של חוסר ניסיון וחוסר הבנה של השוק. דוגמא למה שעשוי להיות כאן, אצלנו ניתן לראות בבורסה של קנדה שם נרשמים ערכים גבוהים לחברות קנאביס. לצמח יש שימושים רפואיים רבים שחלקם נחקרו וחלקם רק בתחילת המחקר. אני מאמין בחברות שיחקרו ויפתחו תרופות מבוססות קנאביס. הטרנד הזה הוא רק בתחילתו והוא נותן תנופה לבורסה של תל אביב מאחר ומחקר הקנאביס בארץ נמצא בחוד החנית העולמי. בארץ יש הרבה חברות מחקר בתחום הקנאביס שאני נתקל בהן, מדובר בחברות מעניינות מאוד ומהוות יעד לרכישה על ידי שלדים בורסאיים או חברות מעטפת. זהו טרנד שנמצא בתחילתו ויכול להוות מנוף לכניסת חברות חדשות לבורסה”.

נגישות